Ciąża to dziewięć miesięcy wielu radości, trosk i zmartwień. To także czas, w którym jak nigdy czeka nas mnóstwo wizyt lekarskich i badań, które zapewniają kontrolę zdrowia matki i bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka.
Badania I trymestru
Na początku ciąży czeka Cię duża ilość badań m.in. na choroby przenoszone drogą płciową, takie jak HIV, zakażenie chlamydią i kiła, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Wykonuje się również badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy i cytomegalii oraz badanie krwi sprawdzające obecność wirusowego zapalenia wątroby. Większość lekarzy na tym etapie przeprowadza również badanie cytologiczne oraz badanie piersi, jednak niektórzy medycy odsuwają je nieco w czasie. Pod koniec pierwszego trymestru – między 12 a 14 tygodniem – możesz wykonać nieobowiązkowe badania prenatalne, które składają się z USG i badań krwi (tzw. test podwójny) i które określają ryzyko pojawienia się wad genetycznych u płodu.
Badania II trymestru
Jednym z najważniejszych badań w drugim trymestrze ciąży są tzw. badania połówkowe czyli kolejne badania prenatalne mające na celu dokładną ocenę anatomii płodu. Wykonuje się je w okolicy 20 tygodnia ciąży, nieco wcześniej można przeprowadzić test potrójny z krwi, który ma za zadanie przesiewowe przebadanie płodu w kierunku wad cewy nerwowej. Okres między 20 a 25 tygodniem ciąży to także optymalny czas na wykonanie echa serca płodu jeśli jakiekolwiek wcześniejsze badania wykazały możliwe nieprawidłowości w budowie anatomicznej dziecka. Pod koniec II trymestru ciąży wykonuje się doustny test obciążenia glukozą (tzw. krzywa cukrowa), które sprawdzają, czy kobieta nie cierpi na cukrzycę ciążową.
Badania III trymestru
W III trymestrze należy powtórzyć część badań (m.in. HBs czy HIV). Obowiązkowo wykonuje się również wymaz w kierunku GBS czyli często występującego paciorkowca. Dodatkowo pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży można wykonać trzecie badanie prenatalne, które jednak nie jest obowiązkowe. Przez cały okres ciąży należy regularnie przeprowadzać badania morfologiczne krwi (raz w miesiącu), badania tarczycy (raz na 2-3 miesiące) oraz badania w moczu (raz w miesiącu). W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz prowadzący ciąże może zlecić dodatkowe badania lub skierować ciężarną do innego specjalisty.
Najnowsze komentarze